Jak dobrać odpowiednie argumenty?

Maturzyści już niebawem przystąpią do egzaminów majowych, a pierwszym z nich będzie język polski na poziomie podstawowym, który jest obowiązkowy dla każdego z nich. Niewielu uczniów cieszy się na niego, głównie ze względu na zawiłość w postaci napisania rozprawki problemowej i umiejętność dobrania właściwych argumentów i postawienia konkretnej tezy. By prawidłowo odnaleźć klucz do lektury i dobrać elementy powieści do zadanego tematu niezbędnym okaże się umiejętne stosowanie – punktów wspólnych w lekturach, dotyczących uczuć, zachowań, predyspozycji, wykonywanych czynności lub sytuacji bohaterów. Są to motywy literackie matura bez nich nie pójdzie sprawnie. I tu pojawia się problem, nie wszystkie są czytelne i jasne. Oczywiście, znajdziemy kilka, które bezsprzecznie łączy konkretny temat i nie mamy wątpliwości, że dobraliśmy go właściwie. Co zrobić w momencie, gdy się wahamy?

Przede wszystkim rozpisać wszystkie znane nam motywy literackie matura, które określa zagadnienie. Kto w lekturach pracował? Kto cierpiał z miłości? Kto kochał swoją pracę? Kto lubił podróżować? Jeśli znajdziemy kilka przykładów wybierzmy te, które umiemy najlepiej i umiejętnie przeprowadźmy wywód pisemny, zachowując chronologię (argumentujemy od najstarszego dzieła do najnowszego). Bardzo ważnym jest, by nie streszczać całości książki, a odwołać się wyłącznie do momentu, w którym motyw się pojawia. Warto też dokładnie przedstawić swojego bohatera, by czytający nie miał wątpliwości, że przemyśleliśmy argument i chcemy go użyć wyłącznie w zadanym kontekście, np. Stanisław Wokulski, główny bohater pozytywistycznej powieści “Lalka” Bolesława Prusa uwielbiał swoją pracę. Brzmi dobrze, prawda?

Trzymać się w ryzach

Jeśli już wiemy, że nie możemy streszczać lektur, ale dalej posiadamy problemy z elementami pracy (wstępem, zakończeniem, wątpliwościami odnośnie motywów), warto sięgnąć po opracowania i repetytoria, które tłumaczą każde z tych zagadnień w odpowiednich kontekstach – literaturoznawczym, społecznym lub historycznym. Ważne, by dobierać pomoce naukowe, które sa wydane po 2015 roku, po zmianie podstawy programowej. Na stronie Centralnej Komisji Edukacji znajdziemy szereg przydatnych opracowań i linków, możemy tez zajrzeć do arkuszy z lat wcześniejszych i zasugerować się przykładowymi rozwiązaniami.

Chociaż matura niebawem, można zawsze poszukać dodatkowych zajęć, kursów i szkoleń, a także uczyć się z kimś, kto będzie zdawał egzamin w tym samym terminie, co my. Nic nie zastąpi jednak indywidualnej pracy, która będzie polegała na ćwiczeniu pisania dłuższych form wypowiedzi. Warto wtedy sprawdzać czas, który zajmie nam napisanie takiej pracy, z odpowiednią ilością słów.

School obraz autorstwa freepik - www.freepik.com